Narodowe czytanie „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

Statystyki czytelnicze w Polsce są przerażające. Według badań Biblioteki Narodowej, 63 % mieszkańców naszego kraju w 2016 roku nie przeczytało ani jednej książki. Zaledwie co dziesiąty Polak sięgnął po więcej niż siedem pozycji czytelniczych. Myślę, że akcje promujące czytelnictwo, udział w projektach, dzięki którym stale aktualizujemy nasz księgozbiór o nowe, atrakcyjne dla dzieci i młodzieży pozycje, sprawia, że te straszne statystyki nie są adekwatne do stanu czytelnictwa wśród naszych uczniów.

Dowodem na to są nie tylko statystyki szkolne, ale przede wszystkim zainteresowanie młodzieży akcjami promującymi czytanie. Minął właśnie rok 2017, w którym obchodziliśmy 110 rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego i – pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej- miało miejsce Narodowe Czytanie „Wesela".

Również w naszej szkole 29.11.2017 r. odbyło się spotkanie z twórczością tego wybitnego dramaturga, artysty-plastyka, teoretyka teatru. Wszyscy kojarzymy Wyspiańskiego z „Weselem", z którego – parafrazując słowa Chochoła - dowiedzieć się można „co Polakom w duszy gra, co kto widzi w swoich snach". Zapominamy jednak często, że projektował dekoracje teatralne, witraże (m.in. w Kościele Franciszkanów w Krakowie), polichromie. Tworzył projekty dekoracji wnętrz, mebli i tkanin. Malował portrety i pejzaże. A przede wszystkim tworzył ponadczasową literaturę, do której „Wesele" się bez wątpienia zalicza.

Dzieło naszego wieszcza prezentowali laureaci Powiatowego Konkursu na Najlepszą Interpretację „Wesela": Dominik Wąsik oraz Bartek Bula i Krzysztof Polman. Do tego znakomitego grona dołączyła Zuzanna Wieczosek. A swym śpiewem wieczór ubogaciły Amelia Lipa oraz Katarzyna Gatner.

Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy list z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z podziękowaniami od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy za włączenie się w akcję Narodowego Czytania. To ogromny zaszczyt i honor dla naszej biblioteki. A dla mnie kolejny bodziec do działań, mających na celu przekonanie naszych uczniów, że WARTO CZYTAĆ!

 

Piotr Wiecha

 

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2014 ZGS Branice