Projekt „Fascynujący Świat Nauki i Technologii" wycieczka do Opola

W dniu 16.10.2014r. w ramach projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii" (FŚNiT) zorganizowany został wyjazd uczniów (liderów z wysoką średnią ocen) z kl. 4-6 SP Branice na wykłady i zajęcia laboratoryjne prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Opolskiego.

Po przyjeździe na miejscu przywitała nas para sympatycznych maskotek - orła i sowy. Zajęcia prowadzone były w nowoczesnych salach wykładowych uniwersytetu od godziny 8.30 do 15.00.

Pierwszy wykład poświęcony był historii nauki. Na drugim uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy o tworzywach sztucznych. Następnie uczniowie podzieleni zostali na grupy, gdzie każda uczestniczyła w badaniach laboratoryjnych z chemii. Pod bacznym okiem instruktora, uczniowie wykonywali doświadczenia chemiczne w laboratorium UO.

Na kolejne zajęcia przenieśliśmy się do auli wykładowej w katedrze fizyki, gdzie wykład poświęcony był elektryczności. Po tych zajęciach udaliśmy się na obiad. Po obiedzie krótka przerwa i następne zajęcia z meteorologii. Tym razem w grupach. Uczniowie w małej klasopracowni mogli posłuchać i zobaczyć podczas doświadczeń, jak można przewidywać pogodę.

Ostatni wykład, już wspólny na nowoczesnej auli, poświęcony został budowie ziemi.

Muszę przyznać, iż wszystkie zajęcia prowadzone były w bardzo ciekawy i obrazowy sposób, z wykorzystaniem technologii multimedialnej. Wszyscy wykładowcy zachęcali bardzo uczniów do wspólnej pracy. W zajęciach uczestniczyli także uczniowie innych szkół, ale nasza grupa była najbardziej aktywna i chętna do pracy. Zadawali oni dociekliwe pytania oraz bardzo dobrze i konkretne odpowiadali. Należy pochwalić takich uczniów jak Kasia i Zuzia Gatner, Marcin Sanocki, Partyk Żmijowski, Robert Mikos, Kacper Balicz.

Opiekunami grupy byli Bartłomiej Pleśniak i Maciej Nowak.

Maciej Nowak