Zajęcia świetlicowe w roku szkolnym 2015/16

„Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi"
(Janusz Korczak)

Zajęcia świetlicowe w roku szkolnym 2015/16 prowadzone są przez następujących nauczycieli:

1. Grażyna Olczak
  2. Teresa Zyznawska
  3. Lidia Szpak
  4. Roman Szpak
  5. Teresa Malinowska
  6. Czesława Kasznia
  7. Bartłomiej Pleśniak
  8. Łukasz Kędzierski
  9. Małgorzata Podkówka (opieka w autobusie i dyżur w jadalni)
  10. Bogumiła Cykowska (opieka w autobusie)
  11. Alicja Alferowicz
    Zakres obowiązków: zajęcia opiekuńczo- wychowawcze, odprowadzanie i przyprowadzanie dzieci z autobusów szkolnych, opieka w autobusie na trasie Branice-Michałkowice- Bliszczyce.

Zajęcia świetlicowe odbywają się 5 dni w tygodniu od godziny 6.30 do 15.30.

Celem zajęć świetlicowych jest organizowanie opieki wychowawczej uczniom dojeżdżającym i miejscowym , którzy wyrażają potrzebę pozostania dłużej w szkole, ze względu na pracę zawodową rodziców.

Główne zadania realizowane w ciągu całego roku to:

• kształtowanie nawyków kultury osobistej i współżycia w grupie;
  • rozwijanie zainteresowań uczniów;
  • wdrażanie do porządku i odpowiedzialności za pomoce i sprzęt świetlicowy;
  • wdrażanie do samodzielnej pracy;
  • organizowanie wypoczynku i kulturalnej rozrywki;
  • współpraca i współdziałanie z wychowawcami i rodzicami.

Uczniowie mają czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami. Korzystają z gier planszowych i zabawek zgromadzonych w świetlicy. Dzieci młodsze najbardziej lubią zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym,
a starsze- filmy, karaoke , gry planszowe i zajęcia sportowe. Prace plastyczne eksponowane są na gazetce ściennej, pozwalając tym samym zaistnieć tym, którzy biorą czynny udział z pracach.

Do głównych zadań należy:

• pomoc w nauce , w odrabianiu zadań domowych i tworzenie warunków do nauki własnej;
  • rozwijanie zainteresowań ( plastycznych, historycznych, przyrodniczych, muzycznych);
  • gry planszowe , zabawy ruchowe, zajęcia sportowe;
  • pogadanki na temat zdrowia, bezpieczeństwa, kultury, patriotyzmu, tradycji, przyrody;
  • projekcje filmów ( filmy animowane, adaptacje lektur, filmy historyczne, przyrodnicze);
  • słuchanie muzyki i poznawanie różnych jej gatunków ( rozrywkowa , poważna);
  • karaoke ( śpiewanie pieśni patriotycznych, pieśni biesiadne, bożonarodzeniowe, świąteczne, współczesne piosenki dyskotekowe, piosenki dla dzieci);
  • zajęcia plastyczno- techniczne ;
  • gry i zabawy integracyjne;
  • prezentacje multimedialne ( cmentarze Europy, 11 Listopada, Mały Polak, zwyczaje andrzejkowe, tradycje świąt Bożego Narodzenia, góry zimą).

Od grudnia na portalu społecznościowym FB Zespołu Gimnazjalnego-Szkolnego prowadzonym przez Bartłomieja Pleśniaka zamieszczamy informacje o działalności świetlicy.

Początek roku szkolnego był trudnym momentem, szczególnie dla uczniów klas pierwszych. Świetlica serdecznie przywitała wszystkich uczniów, zagubionych , nieśmiałych, wstydliwych i zalęknionych. Okazało się, że czas spędzony w świetlicy dzieci uważają za atrakcyjny i chętnie do nas przychodzą.

Dzisiaj tworzą radosną i zgraną gromadkę Świetliczków.

„WSZYSCY WIEDZĄ ZNAKOMICIE, ŻE W ŚWIETLICY TO JEST ŻYCIE"