Obóz językowy w Pietrowicach - wtorek

Obóz językowy w Pietrowicach - wtorek

Dzień ten był bardzo pracowity. Zaczęliśmy go od zajęć w szkole. O godz. 900 zaczęła się na boisku szkolnym lekcja biologii. A. Alferowicz poprowadziła lekcję, której tematem była biodegradacja śmieci. W czasie lekcji, opartej na metodzie oglądowej, wykorzystano śmieci zakopane w tym celu w ziemi we wrześniu 2000 roku.


Wspólnymi siłami uczniowie z Niemiec i z Polski doszli do ciekawych wniosków na temat rozkładu śmieci, przyczyn i skutków produkcji ogromnych ilości odpadów, substancjach szczególnie szkodliwych dla środowiska. Uczestnicy obozu wzięli również udział w wystawie plakatów ekologicznych, których autorami byli uczniowie naszego gimnazjum.


Po wspólnej lekcji biologii, nasi uczniowie mieli okazję poznać i porównać sposoby prowadzenia lekcji w różnych krajach. Julia do Rosario wraz z Homero Cost'ą (nauczyciele z Portugalii), Ceila Monteguido (z Hiszpanii) oraz Elisabeth Lindenberg (z Niemiec) poprowadzili zajęcia z naszymi uczniami.

Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze, a nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić swój angielski i niemiecki w praktyce.


Na zakończenie lekcji uczniowie nasi spotkali się z nietypową dla nich formą zajęć (poza lekcją muzyki),tzn. zostali namówieni do nauki prostych figur tańca hiszpańskiego. Wyzwanie to, jak widać na zdjęciu, zostało przez wszystkich z ochotą podjęte.


Wykorzystując pracownie komputerowe gimnazjum i szkoły podstawowej przeprowadziliśmy także zajęcia wykorzystania Internetu do prowadzenia konwersacji. Używając usług tj. IRC, chat uczniowie ćwiczyli nawiązywanie łączności, którą to wiedzę będą być może wykorzystywać w przyszłości do częstszych kontaktów między sobą. Zajęcia te ujawniły pewne problemy, które wynikają z technicznych cech typowych szkolnych pracowni komputerowych. Udało się je ominąć i w tym względzie zajęcia należy uznać za bardzo owocne.


Po zajęciach w szkole uczestnicy obozu udali się do Włodzienina, gdzie odbyło się sadzenie "Lasu Przyszłości"

Las Przyszłości, usytułowany w pobliżu ruin kościoła św.Mikołaja we Włodzieninie, ma być symbolem współpracy młodzieży europejskiej w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Około godziny trwało sadzenie kilkudziesięcioarowego kawałka lasu. Pogoda również dopisała, więc wszyscy uczestnicy akcji, mimo zmęczenia, dobrze się bawili.


Przy sadzeniu lasu, jak widać na zdjęciach, pracowali wspólnie opiekunowie i uczniowie w powstałych spontanicznie, polsko-niemieckich, zespołach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2014 ZGS Branice