Sprawozdanie z działalności świetlicy szkolnej SP w Branicach w roku szkolnym 2016/17

SEMESTR II

Zajęcia świetlicowe w roku szkolnym 2016/17 prowadzone są przez następujących nauczycieli

1. Grażyna Olczak – 26 godz,
  2. Teresa Zyznawska- 12 godz.

Oraz nauczyciele wspierający:

1. Lidia Szpak- 3 godz.
  2. Łukasz Kędzierski -2 godz.
  3. Bogumiła Cykowska – 1 godz.
  4. Maciej Nowak – 1 godz.
  5. Małgorzata Podkówka – 2 godz.

Zakres obowiązków: zajęcia opiekuńczo- wychowawcze, odprowadzanie i przyprowadzanie dzieci z i do autobusów szkolnych, opieka w autobusie na trasie Branice-Michałkowice-Bliszczyce, prowadzenie dokumentacji i wszystkie prace zlecone przez dyr. szkoły.

Zajęcia świetlicowe odbywają się 5 dni w tygodniu od godziny 6.30 do 15.30.

Celem zajęć świetlicowych jest organizowanie opieki wychowawczej uczniom dojeżdżającym i miejscowym, którzy wyrażają potrzebę pozostania dłużej w szkole ze względu na pracę zawodową rodziców.

Do świetlicy zapisanych jest z klas I-III 107 uczniów, w tym miejscowych 37, z klas IV – VI 75 uczniów, w tym miejscowych 20. Uczniów zapisanych z gimnazjum – 9 ( z kl. IIb, IIIa ). Razem wszystkich zapisanych: 182 uczniów (miejscowych 57, dojeżdżających- 125).

Główne zadania realizowane w ciągu całego roku to:

• kształtowanie nawyków kultury osobistej i współżycia w grupie
  • rozwijanie zainteresowań uczniów
  • wdrażanie do porządku i odpowiedzialności za pomoce i sprzęt świetlicowy
  • wdrażanie do samodzielnej pracy
  • organizowanie wypoczynku i kulturalnej rozrywki
  • współpraca i współdziałanie z wychowawcami, dyrektorem szkoły i rodzicami.

Zajęcia prowadzone są zgodnie z programem pracy dydaktyczno-wychowawczej na rok szkolny 2016/17
Uczniowie mają również czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami. Korzystają z gier planszowych i zabawek zgromadzonych w świetlicy. Najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym, zabawy klockami kreatywnymi, gry planszowe, układanki, puzzle, quizy wiedzowe, projekcje filmów, karaoke, gry edukacyjne. Prace plastyczne eksponowane są na gazetce ściennej, pozwalając tym samym zaistnieć tym, którzy biorą czynny udział w pracach. W bieżącym roku szkolnym zorganizowaliśmy również kącik czytelniczy, gdzie zgromadzone są książki do użytku świetlicowego.

Do głównych zadań należy:

• pomoc w nauce, w odrabianiu zadań domowych i tworzenie warunków do nauki własnej
  • rozwijanie zainteresowań ( plastycznych, historycznych, przyrodniczych, muzycznych)
  • gry planszowe, zabawy ruchowe, zajęcia edukacyjne
  • organizowane są zajęcia edukacyjne : czytelnicze, patriotyczno- historyczne, przyrodnicze, muzyczne, ekologiczne, prowadzona jest profilaktyka zdrowotna, poruszane są tematy o uzależnieniach i bezpieczeństwie ( podczas ferii, wakacji, korzystania z Internetu).
  • projekcje filmów ( filmy animowane, adaptacje lektur, filmy historyczne, przyrodnicze), prezentacje multimedialne
  • słuchanie muzyki i poznawanie różnych jej gatunków ( rozrywkowa, poważna)
  • karaoke ( śpiewanie pieśni patriotycznych, pieśni biesiadne, bożonarodzeniowe, świąteczne, współczesne piosenki dyskotekowe, piosenki dla dzieci)
  • prezentacje multimedialne( cmentarze Europy, 11 Listopada, Mały Polak, Prawa pacjenta, Wiosna, Ekologia, Muzea w Polsce, Najpiękniejsze miejsca w Europie, Kraje UE, Jan Paweł II- droga do świętości, Hałas szkodliwy dla zdrowia, Ptaki Polski, Smog, Prawa Dziecka, Profilaktyka zdrowotna- Nikotynizm,)
  • dbanie o dekoracje, wystrój świetlicy i jadalni
  • gazetki okolicznościowe - Jesień, Zasady odżywiania,1 Listopada- ocalić od zapomnienia, Ptaki, Zwierzęta egzotyczne, 11 listopada, gazetka świąteczna z okazji Bożego Narodzenia, Polskie Morze, Warszawa, Dzień Edukacji Narodowej, sporty zimowe, Dzień Kota, bezpieczeństwo podczas ferii, Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Wiosna, Smog, Bezpieczne wakacje, Vademecum Internauty, Świat książki, Majowe święta oraz wystawa prac plastycznych.