Z wizytą na Słowacji - wymiana uczniów SP Branice - październik 2017

Z wizytą na Słowacji - wymiana uczniów SP Branice - październik 2017

W dniach 19-22 października 2017r. grupa 15 dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Branicach pod opieką Edwarda Czyszczonia i Bartłomieja Pleśniaka z udziałem dyrektor Zenobii Majewskiej przebywała na Słowacji na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Mutnem w powiecie Namiestów na Orawie. Wyjazd był tak zaplanowany, aby dziewczęta nie licząc dnia dojazdu i odjazdu spędziły w Mutnem 2 dni. W wymianie wzięły udział uczennice z klas siódmych i klas gimnazjalnych, które wyróżniają się w sporcie lub pracach na rzecz Szkoły. Dla młodzieży wyjazd był wyzwaniem, ponieważ nocowały w słowackich rodzinach u rówieśniczek. Było trochę strachu i obaw, ale dziewczęta szybko znalazły porozumienie, co było tym łatwiejsze, że Słowacy rozumieją język polski. W rozmowach panie przyznały, że jeżdżą do Polski na zakupy i nie tylko.

Na temat wymiany kilka słów napisała nasza młodzież, ukazując pobyt na Słowacji z ich perspektywy. Przeczytajcie, co ich ujęło.

Nasza przygoda nie trwała długo, ale dostarczyła wielu nowych doświadczeń i wrażeń. Mogłyśmy na własne oczy dostrzec różnice między naszą branicką szkołą a szkołą w Mutnem. Tamtejszy system edukacji całkowicie różni się od naszego. Testy końcowe zdają tylko z trzech przedmiotów: języka słowackiego, matematyki i języka angielskiego, a dobrzy słowaccy uczniowie nazywani są studentami,. Podczas 10-minutowych przerw panuje cisza i dyscyplina, nawet w najmłodszych klasach. Doświadczyłyśmy tego podczas drugiego dnia pobytu, obserwując proces edukacji w tamtejszej szkole. Tego dnia miałyśmy również przyjemność oglądać program artystyczny przygotowany specjalnie na nasz przyjazd. W ich rejonach popularny jest taniec i śpiew folklorystyczny, który miałyśmy okazję zobaczyć. Serca nasze skradła para młodszych artystek, grających rolę Maszy i niedźwiedzia, a w ucho wpadła współcześnie napisana i zdobywająca obecnie na Słowacji popularność ich wersja znanej pieśni „Ukraina.” Ten dzień zakończył się zajęciami sportowo- rekreacyjnymi, na które składał się mecz towarzyski w piłkę nożną, a po nim uczyłyśmy słowacką młodzież i nauczycieli belgijki, ponieważ jak się okazało, o tym tańcu słyszeli, ale jeszcze go nie umieli. Bawiliśmy się świetnie.

Następnego dnia, wspólnie z naszymi nowo poznanymi koleżankami, pojechałyśmy do miejscowości Orawskie Podzamcze, aby zwiedzić tamtejszy zamek. Ta nazwa nic nam nie mówiła, dopóki nasza pani przewodnik nie poinformowała nas, że nagrywano w nim „Janosika”. Najstarsza część zamku, tzw. zamek górny, pochodzi z XIII w. Jest to wąska budowla przyklejona do ściany skały, robiąca wrażenie niedostępnej. Najmłodsza część zamku – zamek dolny- to okres baroku (XVII w.). Oglądałyśmy zamek z zaciekawieniem, robiłyśmy zdjęcia, budowla zrobiła na nas wrażenie.

Po zwiedzaniu zamku z trudnych pogodowych warunkach przyszedł czas na relaks w termach w Oravicy. Wygrzane w wodach o temperaturze ok. 36-38 stopni C, zrelaksowane po ciężkim dniu, wróciłyśmy do Mutnego, gdzie czekała na nas ciepła kolacja w stołówce szkolnej.

Czwartego, a zarazem ostatniego, dnia miałyśmy możliwość uczestniczenia we mszy św. Jest to bardzo religijny kraj.

W Mutnem zostałyśmy bardzo miło i ciepło przyjęte przez rodziny w których gościłyśmy. Jesteśmy szczęśliwe z tego, że zawarłyśmy nowe przyjaźnie, które mamy zamiar pielęgnować. Nie możemy już się doczekać następnej wymiany, tym razem odbywającej się w Polsce.

Nicola Michalska i Wiktoria Suzańska, Zenobia Majewska

 

 

 

 
Copyright © 2006-2014 ZGS Branice