Obchody Święta Niepodległości - 9 listopada 2017

99 rocznicę Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się 9 listopada 2017 roku. Dzień 11 listopada, to symbol walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa. W tym dniu słowa niepodległość, patriotyzm, ojczyzna nabierają szczególnego znaczenia.

Każdego roku przeżywamy tę uroczystość inaczej i za każdym razem bardzo wyjątkowo. Kilka dni wcześniej uczniowie wykonali plakaty o tematyce historycznej, następnie udekorowano nimi szkołę. W świetlicy dzieci zrobiły biało- czerwone kotyliony, które dodawały powagi temu świętu.

Uroczysty apel niepodległościowy przygotowany był dla dzieci młodszych i starszych. Rozpoczął się Rotą. Następnie harcerki: Martyna Herbut, Dominika Pączko i Mirela Telega przytaczały fakty z historii ukazując ważny dla Polaków czas. Z wielkim zaangażowaniem klasa I b recytowała wiersz pt. „Kto Ty jesteś...", kolejne wiersze zaprezentowały Paulina Paliga i Oliwia Szatko. Pieśni legionowe i współczesne patriotyczne wykonali soliści: Milena Ball, Marika Pawluś, Amelia Lipa, Wiktoria Margiel, Katarzyna Gatner oraz zespoły wokalne Mini-Szag, Szag, Iskra i harcerze Promyki. Występ naszych dzieci był bardzo pouczającą lekcją polskiej historii i patriotyzmu. To Święto sprawia, że choć na chwilkę zatrzymujemy się w miejscu i wspominamy naszych rodaków, dziadków, pradziadków walczących o wolność.

Po apelu Pani Dyrektor Zenobia Majewska ogłosiła konkurs historyczny pt. „Niepodległość" w formie Quizu, w którym mógł brać udział każdy zainteresowany uczeń i mieszkaniec naszej Gminy. Test składał się z trzech części i trwał od 9 do12 listopada.

10 listopada 2017 roku w kościele pod wezwaniem WNM Panny w Branicach odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę, w której brali udział: władze naszej Gminy z Panem Wójtem Sebastianem Bacą na czele, Dyrektorki Szkoły Panie: Zenobia Majewska i Aneta Pelc, nauczyciele, harcerze, uczniowie, rodzice i mieszkańcy gminy.

Na zakończenie mszy nasi artyści przedstawili montaż słowno-muzyczny „Niepodległość", który zakończył się wspólnym odśpiewaniem pieśni legionowej. Ksiądz proboszcz Jarosław Dąbrowski w swoim słowie podkreślił, jak ważna jest Ojczyzna w życiu każdego Polaka, a za przyszłość narodu wskazał obecne dzieci i młodzież. Występ dzieci został nagrodzony licznymi brawami.

Organizatorzy: Jadwiga Misiurka, Małgorzata Podkówka, Jolanta Dudek, Piotr Wiecha, Grażyna Olczak, Bogumiła Cykowska, Elwira Kopczyńska, Bartłomiej Pleśniak.