Projekt - Zdrowa Ja

Projekt - Zdrowa Ja

Ministerstwo Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka, w ramach Narodowego Programu Zdrowia realizuje w naszej szkole projekt o nazwie „Ocena skuteczności interwencyjno-profilaktycznego programu poprawy zachowań zdrowotnych 15-letnich dziewcząt z wykorzystaniem techniki telemonitoringu" - w skrócie ZDROWA JA.

Projekt jest skierowany do 15-letnich dziewcząt uczęszczających do II klas szkół gimnazjalnych. Jego głównym celem jest ocena skuteczności programów profilaktycznych skierowanych do młodych osób i nacelowanych na poprawę ich zachowań zdrowotnych.

W założeniu projekt ma się przyczynić do wzrostu zainteresowania dziewcząt zdrowiem swoim oraz otoczenia; bieżącej poprawy aktywności fizycznej; ograniczenia zachowań sedentarnych (związanych z siedzącym trybem życia), tj. spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem; poprawy zachowań żywieniowych; rezygnacji z zachowań ryzykownych, tj. palenia papierosów, picia alkoholu, czy zażywania narkotyków oraz podniesienia ogólnej wiedzy dziewcząt w zakresie zdrowia.

Projekt ma charakter innowacyjny: opaski monitorujące, które mają nasze uczennice, to nie tylko narzędzia promujące zdrowie, ale również modny, technologicznie zaawansowany gadżet, który sprawi, że udział w projekcie będzie dla dziewcząt dobrą zabawą.

W obecnej chwili działania w projekcie koncentrują się na aktywności fizycznej. Opaski, które noszą dziewczęta, motywują uczestniczki do większego zaangażowania w ćwiczenia. Motywują je również do częstszej aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu.

Dziewczęta otrzymują tzw. „wyzwania", które polegają na zaangażowaniu siebie i najbliższych do wspólnej aktywności fizycznej. W projekt aktywnie zaangażowani są: dyrektor szkoły Zenobia Majewska, pielęgniarka Elżbieta Rychlikowska. Koordynatorem projektu jest nauczyciel wychowania fizycznego Edward Czyszczoń.

 

 

 
Copyright © 2006-2014 ZGS Branice