NAUKOBUS 07.03.2019r. zaparkował w naszej szkole- Centrum Nauki Kopernik w Branicach!

NAUKOBUS 07.03.2019r. zaparkował w naszej szkole- Centrum Nauki Kopernik w Branicach!

Objazdowa, interaktywna wystawa „EKSPERYMENTUJ" jest do dyspozycji wszystkich zainteresowanych. Aby zaciekawić eksperymentowaniem uczniów w naszej gminie, ustalony został grafik zwiedzania wystawy. Każda klasa miała możliwość przez godzinę zapoznawać się z eksponatami. Godzina to niewiele, ale po lekcjach można było przyjść jeszcze raz do sali gimnastycznej, która pełniła rolę wielkiego, naukowego laboratorium, gdzie nauka i zabawa zatarły miedzy sobą granice.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się eksponat „Silny jak serce" – sylwetka ciała z ręczną pompką w miejscu serca. Eksponat pozwalał sprawdzić, czy jest się w stanie pompować krew z taką wydajnością jak serce.

„Kula plazmowa" zadziwiała obserwujących swoją niezwykłością – szklana kula zawierająca niewielką ilość mieszanki gazów szlachetnych: helu i argonu. W jej wnętrzu umieszczono elektrodę podłączoną do źródła wysokiego napięcia, które wytwarza duże pole elektryczne. Ruch wiązek elektronów powodował wzbudzenie napotkanych cząstek gazu, któremu towarzyszyło świecenie.

„Ludzkie ciało" – trójwymiarowa układanka. Model korpusu i głowy człowieka przyciągał wszystkich. Zadanie polegało na ułożeniu narządów wewnętrznych w odpowiednich miejscach.

W czasie zwiedzania, uzasadnieniami naukowymi odczarowane zostało wiele zjawisk z otaczającego nas świata.

 

Alina Szpiech

 

  

 
Copyright © 2006-2014 ZGS Branice