Dzień wagarowicza w teatrze? Świetny pomysł!

Dzień wagarowicza w teatrze? Świetny pomysł!

W czwartek 21.03.19r. uczniowie klas trzecich gimnazjum ze Szkoły Podstawowej w Branicach wyjechali do Teatru Nowego w Zabrzu, gdzie wystawiany był spektakl "Oskar i pani Róża'' stanowiący adaptację opowiadania Erica Emmanuela Schmitta o tym samym tytule. Utwór ten porusza bardzo trudny temat, który bywa często tabu. Jest to postawa rodziców wobec choroby i śmierci własnego dziecka.

Reżyserem przedstawienia był Marek Pasieczny, który ze swojego zadania wywiązał się wspaniale. Wśród publiczności panowało skupienie. Uczniowie bacznie obserwowali każdy kolejny ruch aktorów, co w dzisiejszych czasach nie jest standardem, szczególnie jeśli mowa o tych młodszych widzach. Na scenie mogliśmy obserwować grę aktorską tylko dwóch osób, które znakomicie wcieliły się w swoje role.

Przedstawienie teatralne miało niesztampową formę, gdyż rozgrywało się na niewielkim fragmencie sceny, pomiędzy krzesłami, które przeznaczone były dla oglądających. Scenografia była bardzo oryginalna i sprawiła, że poczułam się jak w szpitalu czy też w kaplicy, w których rozgrywała się akcja utworu. Publiczności z pewnością sztuka przypadła do gustu, o czym świadczyć mogą owacje na stojąco. Mnie również bardzo się podobało i z wielką niecierpliwością oczekuję kolejnego wyjazdu.

Wyrazy głębokiej wdzięczności należą się nauczycielkom (Pani Urszuli Sipel-Wiesze, Krystynie Kędzierskiej oraz Alinie Nowak), a także pracownikom Urzędu Gminy w Branicach za wsparcie naszego pomysłu kulturalnego spędzenia Pierwszego dnia wiosny, zwanego popularnie Dniem wagarowicza.

Blanka Bańkowska

 

 

 

 

 
Copyright © 2006-2014 ZGS Branice