Socrates-Comenius

Socrates-Comenius

Wpisany przez Administrator czwartek, 28 stycznia 1999 18:25

socratesGimnazjum w Branicach, od początku istnienia, uczestniczy w europejskim programie integracyjnym SOCRATES-Comenius. Udział w programie daje okazję uczniom naszej szkoły do nawiązywania kontaktów przyjacielskich ze swoimi rówieśnikami z Europy Zachodniej.

Przystąpienie do Europejskich Projektów Edukacyjnych dało naszej szkole możliwość uczestnictwa w jej pracach na równych prawach z państwami członkowskimi Unii. Tym samym przed naszą szkołą otworzyła się szansa rozpoczęcia współpracy międzynarodowej, zaprezentowania swoich osiągnięć na forum europejskim, nawiązania bliskich przyjaźni z nauczycielami i uczniami różnych państw. Warunkiem uczestnictwa szkoły w programie było opracowanie wraz z zagranicznymi partnerami wspólnego programu działań, który będzie realizowany w kolejnych latach (2000-2003).

 

PROJEKT PIERWSZY - "Czy Europa utonie w smieciach dobrobytu"

W pierwszym projekcie realizowanym w latach 1999-2001, uczestniczyły szkoły z:socflag


Dwa lata pracy w projekcie to wizyty nauczycieli z parnerskich szkół, udział w różnych konferencjach w kraju i za granicą. Uczniowie nasi uczestniczyli w wystawie EXPO 2000, a w następnym roku gościli przyjaciół z Niemiec na obozie w Pietrowicach.


PROJEKT DRUGI - "wspólna przyszłość w Europie. Planowanie życia w przyjaznym środowisku"

W roku 2002 gimnazjum Branice przystąpiło do udziału w nowym projekcie, wraz ze szkołami z:

Głównym założeniem projektu było zwrócenie szczególnej uwagi na to jak żyjemy, jak dbamy o swoje zdrowie, w jaki sposób się odżywiamy. Poprzez powtórkę lekcji z historii przybliżaliśmy młodemu pokoleniu, jak żyli nasi przodkowie w minionych wiekach. Jakie dziedziny życia się rozwinęły, a jakie sfery ulegają stopniowej degradacji.

Celem projektu było zwrócenie uwagi ku przyszłości, jaka ona będzie, jaka będzie świadomość społeczeństwa oraz nasza rola w tych zachodzących przemianach. Zwracaliśmy szczególną uwagę na potrzebę wspólnego działania pomiędzy partnerskimi szkołami oraz włączenie do uczestnictwa jak najwiecej szkół interesujących się tym zagadnieniem. Najciekawsze osiągnięcia były prezentowane na stronie internetowej projektu. Dla uczniów naszej szkoły była to wielka próba sprawdzenia swoich możliwości językowych oraz wykorzystania technik komputerowych. Nauczyciele mogli porównać swoją pracę, podzielić się doświadczeniem pedagogicznym ze swoimi partnerami z różnych szkół europejskich.

 

Strona 3 z 3

 
Copyright © 2006-2014 ZGS Branice