Obóz językowy w Pietrowicach - piątek

Program ostatniego dnia obozu został zmieniony przez pogodę. Zaplanowana na ten dzień demonstracja ekologiczna z powodu ulewnego deszczu odbyła się dwie godziny później, niż było to w planach. W czasie, gdy na dworze padał deszcz, uczestnicy obozu oraz zaproszeni goście wzięli udział w programie rozrywkowym, na który złożyły się występy wielu szkolnych zespołów artystycznych. Na "scenie" wystąpiły zespoły taneczne i wokalne naszego gimnazjum, branickiej szkoły podstawowej oraz szkoły podstawowej z Krnova.

Po koncercie - jak na zamówienie - zza chmur wyjrzało słońce i zaczęła się zaplanowana demonstracja. W pierwszej wersji jej start miał nastąpić na moście granicznym, gdzie mieli do nas dołączyć nasi przyjaciele z Czech. Po zmianach w programie, wynikłych z "winy" pogody, wyruszyliśmy z terenu szpitala, gdzie odbywały się występy.

Ciekawą oprawę plastyczną demonstracji stanowiły stroje uczniów gimnazjum wykonane z materiałów odpadowych, tzn. makulatury, puszek po napojach, butelek itp.

Ulicami Branic udaliśmy się pod urząd gminy, gdzie pikietą zakończymy naszą pierwszą ekologiczną demonstrację. Trzeba podkreślić, że wzbudzaliśmy duże zainteresowanie wśród mieszkańców. Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżyliśmy społeczności lokalnej problematykę ekologiczną, stanowiącą temat naszej manifestacji.

Z "pewną dozą nieśmiałości" pikietowaliśmy pod urzędem gminy. Było to dla nas zupełnie nowe doświadczenie, ale przyświecał nam naprawdę szczytny cel. Demonstracja ekologicznia, a właściwie proekologiczna była małym kroczkiem w uświadamianiu nam wszystkim, jak ważnym problemem współczesnego świata jest ochrona środowiska naturalnego.