Dusza zespołu IMPULS

JANA DRAGOUNOVA – lat 24, wykształcenie pedagogiczne i taneczne, założycielka szkoły tanecznej DANCE NATION w Krnowie - zespoły IMPULS z Branic są jej częścią.

Jana współpracuje z zespolem IMPULS już 9 lat. Poznałam ją na polsko – czeskim obozie artystycznym w Uwalnie w 2000 roku, miała wówczas 15 lat i była „prawą ręką” swojej nauczycielki tańca, dyrektor  SP w Uwalnie pani Libusze Sedlaczkowej. Już wtedy sama układała choreografie disco dance i trenowała tancerki z zespołów „Rytmix”, które to prowadziła pani Sedlaczkowa. Jana DraugonovaNa moją prośbę poprowadziła tygodniowe warsztaty z zespołem IMPULS i tak już została do dzisiaj.

Jaka wtedy była? – bardzo dojrzała jak na swój wiek, zdyscyplinowana,  konsekwentna, wymagająca, słowna, bystra, inteligentna, pomysłowa i bardzo pracowita. Taka jest nadal, zawsze była i jest dobrym wzorem do naśladowania dla młodzieży. Wszyscy tancerze z zespołu czują przed nią respekt i szanują ją. Pochwała z ust Jany to dla nich coś.

Treningi prowadzi bardzo ciekawie, każde rozpoczynają się 30 min. rozgrzewką, rozciągającą całe ciało, potem praca nad techniką w różnych stylach, w zależności od potrzeb, no i nauka kroków tanecznych do różnych choreografii. Ilość opracowanych tańców w ciągu roku w grupie zależy od stopnia zaawansowania i pamięci tancerzy.

Jana sama ciągle doskonali swój warsztat pracy jeżdżąc na seminaria taneczne do różnych znanych tancerzy. Sama również zapraszana jest jako lektor przez inne zespoły czeskie i polskie. Aby rozbudzić wyobraźnię twórczą dziecka,  rok rocznie organizuje disco ligę dla solistów i duetów na wzór mistrzostw. Organizuje również polsko-czeskie warsztaty, których celem jest wzmocnienie motywacji tanecznej. Każdy rok szkolny kończy wielką polsko – czeską galą dla rodziców i zaproszonych gości (w Teatrze w Krnowie), a potem tancerze idą do klubu na - After White Party, które jest podziękowaniem za ich całoroczny trud.

Od dwóch lat Jana prowadzi rytmikę z elementami tańca i nauką języka czeskiego prawie we wszystkich przedszkolach Gminy Branice. Dzięki niej zainteresowanie tańcem wśród dzieci i ich rodziców rośnie. Dawniej zespół IMPULS tworzyła jedna gr. taneczna, teraz są 3 i skupiają 50 osób. Obecnie Jana szkoli również 3 tancerki (Annę Lupzik, Karolinę Gunię i Paulinę Zapotoczną) na instruktorów tańca.

Prowadzone przez nią zespoły polskie i czeskie rok rocznie zdobywają czołowe miejsca na wszystkich konkursach tanecznych, w których uczestniczą.  Sama jako solistka jest Mistrzynią Czeskiej Republiki w Tańcu Show Dance 2009.

Dzięki niej zespoły IMPULS zdobyły w tym roku szkolnym siedem pierwszych miejsc, dwa drugie i jedno trzecie na konkursach tanecznych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Dzięki tej małej "wielkiej" osobie prowadzone przez nią zespoły taneczne IMPULS godnie promują Gminę Branice w powiecie i województwie. Za swe szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury JANIE DRAGOUNOVEJ przyznano medal Zasłużony Dla Gminy Branice.

Opiekun zespołu
Sylwia Brzozowska