Nowa siedziba kombatantów

17.05.2014 r. Branice. Delegacja z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej wzięła udział w otwarciu nowej siedziby Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych w Branicach.

Nowa siedziba Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych znajduje się w budynku Centrum Aktywizacji Społeczno–Gospodarczej w Branicach i została przekazana dla związku przez władze gminy Branice. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele jednostek wojskowych z województwa opolskiego, członkowie stowarzyszeń kombatanckich i organizacji pozarządowych oraz uczniowie.

10 Opolską Brygadę Logistyczną reprezentowali st. chor. szt. Stanisław Gaweł z batalionu dowodzenia i zabezpieczenia oraz pracownicy wojska ppłk rez. Romuald Idzikowski i Andrzej Jeziorowski, którzy na co dzień są członkami Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Część główna uroczystości odbyła się w Zespole Gimnazjalno–Szkolnym w Branicach i miała bardzo podniosły charakter. Podczas spotkania, w obecności pocztów sztandarowych, odegrano hymn państwowy. Po okolicznościowych przemówieniach zaproszeni goście obejrzeli przygotowaną przez uczniów inscenizację patriotyczną. Przedstawiała ona historię walk wyzwoleńczych oraz bitew stoczonych w rejonie Branic.

Po części artystycznej, w budynku Centrum Aktywizacji Społeczno – Gospodarczej nastąpiło uroczyste przekazanie kluczy do nowej siedziby związku. Prezes opolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych płk w st. spocz. Stefan Szelka odebrał klucze z rąk Wójt Gminy Branice pani Marii Krompiec. Od tego momentu kombatanci zostali gospodarzami nowego obiektu.

Tekst: ppor. Piotr Płuciennik
Zdjęcia: Janusz Kaczmarek