Cyklistika Bez Hranic - projekt polsko-czeski

Cyklistika Bez Hranic - projekt polsko-czeski

W okresie wiosennym nasze gimnazjum przystąpiło do projektu polsko-czeskiego „Cylikstika bez hranic", finansowanego z funduszu rozwoju regionalnego. Projekt prowadzony jest przez Zakladni Szkola Krnov na zasadzie wymiany młodzieży przygranicznej.

W ramach projektu przewidziane były wycieczki rowerowe po ścieżkach „Śleski magistrala" Opava-Krnov, oraz zajęcia odbywające się w miasteczku ruchu drogowego, a także pierwsza pomoc jak i obsługa roweru. Opiekunami projektu zostali nauczyciele p. Łukasz Kędzierski i p. Maciej Nowak, oraz dwóch opiekunów z Czech.

Pierwsze spotkanie odbyło się na moście granicznym Branice – Uvalno 07.05.2014r., a głównym celem było zapoznanie młodzieży ze sobą oraz wymiana informacji o przepisach ruchu drogowego dotyczącą rowerzystów w Czechach i Polsce.

Drugie spotkanie odbyło się 23.05.2014r. i była to już wycieczka rowerowa do Opawy na srebrne jeziorko gdzie uczestnicy wycieczki, przy pięknej pogodzie mogli pomoczyć nogi, pospacerować po plaży, zjeść w kawiarence lody lub coś ciepłego, odpocząć na ławce lub kocu. W tym dniu uczestnicy przejechali ok. 45 km. Nie obyło się również bez drobnych awarii. Głównym mechanikiem, servisantem wycieczki okazał się p. Łukasz Kędzierski, który potrafił wymienić dętkę rowerową w 2 min i 34 sekundy. Szacun.

Trzecie spotkanie odbyło się 02.06.2014r. w Krnowie, w miasteczku ruchu drogowego, gdzie młodzież pod bacznym okiem opiekunów wymieniała doświadczenia zjazdy rowerem w różnych warunkach spotykanych na drogach publicznych. Zajęcia odbywały się w grupach mieszanych Polsko-Czeskich. Gdy jedna grupa jeździła na miasteczku ruchu drogowego, druga odbywała zajęcia z obsługi i konserwacji roweru, a trzecia pomocy medycznej w razie wypadku. Wszystkie niejasności oraz sprzeczne interpretacje przepisów wyjaśniał p. Maciej Nowak.

Kolejne przewidziane spotkanie zaplanowane było na trzy dni (12-14.06.2014r.) na górę Praded. Przejazd z Branic na Pradeda odbył się Cylobusem.


Gdzie byłem, co zobaczyłem - to moje.

 

 
Copyright © 2006-2014 ZGS Branice