Wizja i misja Szkoły

Wizja Szkoły

„Rodem Polak, sercem braniczanin, a działaniem świata obywatel".

Wizją Szkoły jest taka edukacja, aby jej mury opuszczał młody człowiek wrażliwy na losy innych ludzi i środowiska naturalnego, przekonany o swojej wartości, pamiętający o korzeniach i potrafiący aktywnie żyć w przestrzeni europejskiej.

Wartości nadrzędne w pracy Szkoły:

• zawsze szanuję drugiego człowieka;
  • umiejętności, wiedza i kreatywność oknem na świat;
  • tylko współpraca głównych podmiotów szkoły (dyrekcji, nauczycieli, rodziców, organu prowadzącego) może zapewnić szkole właściwe warunki działania;
  • w naszej szkole ciągle doskonali się proces edukacji uczniów, wszyscy uczą się od wszystkich.

Wizja absolwenta:

• jest wyposażony w wiedzę i umiejętności umożliwiające dalszą edukację;
  • czuje się człowiekiem wartościowym i wolnym;
  • rozumie odpowiedzialność za swój los i dokonywane wybory;
  • posiada system wartości i zasad akceptowanych społecznie;
  • rozumie, że będzie musiał przystosowywać się do zmieniających się warunków życia;
  • wie jak dbać o zdrowie i środowisko naturalne;
  • zna prawa człowieka i wie jak być aktywnym obywatelem;
  • czuje potrzebą korzystania z dóbr kultury;
  • czuje się obywatelem zjednoczonej Europy o polskich tradycjach.

Misja Szkoły – czyli dziesięć kroków do osiągnięcia założeń wizji Szkoły i modelu absolwenta.

„Człowiek niczego nie zdobywa bez wysiłku" - przysłowie akadyjskie.

1. Nauka – to niezbywalne prawo i najważniejszy obowiązek każdego ucznia- wszystkie działania Szkoły służą uczeniu się; Szkoła kształci pozytywny stosunek do nauki.
  2. Wychowanie – w procesie wychowania uczestniczą wszyscy pracownicy Szkoły i propagują wartości, normy i zasady powszechnie uznane za etyczne.
  3. Jakość – stale analizujemy procesy dydaktyczno- wychowawcze oraz oczekiwania uczniów i rodziców w celu podnoszenia jakości procesów kształcenia i wychowania.
  4. Wolność i demokracja- wszyscy respektują swoje prawa, uczniowie i rodzice rozumieją współodpowiedzialność za edukację i Szkołę, uczniowie są świadomi odpowiedzialności za dokonywane wybory oraz uczą się jak być aktywnym obywatelem.
  5. Wsparcie – Szkoła wspiera Rodziców w procesie wychowawczym.
  6. Współpraca – praca w Szkole opiera się na współpracy wszystkich członków społeczności szkolnej i klientów szkoły.
  7. Bezpieczeństwo – Szkoła zapewnia uczniom bezpieczne warunki nauki i przebywania w niej.
  8. Promocja – Szkoła współpracuje ze środowiskiem lokalnym, promuje swoje osiągnięcia w środowisku i działa na jego rzecz.
  9. Zdrowie i środowisko- Szkoła promuje zdrowy styl życia i uczy dbania o środowisko przyrodnicze.
  10. Kultura, tradycja i współczesność- Szkoła kształci potrzebę i uczy korzystania z dóbr kultury, uczy poszanowania tradycji i wychowuje w duchu patriotyzmu przy równoczesnym kształceniu postaw otwartości na świat i inne kultury.