Rok szkolny 2013/2014 - podsumowanie

To był bardzo długi i ciężki rok. Nikt nie przypuszczał, że tak potoczą się koleje losu. Wszystko przebiegało w pierwszych miesiącach zgodnie z planami. W grudniu, w święta bożonarodzeniowe nagle tragedia, śmierć Teresy Jajdelskiej. Pożegnaliśmy Panią Dyrektor z godnością. Gdy byłam złożyć kwiaty na grobie, na tabliczce przeczytałam „Uczyła wielu, kochała bliskich, szanowała wszystkich”. Taka właśnie była.

Po tej tragedii życie szkolne bardzo mocno zostało zakłócone. Staraliśmy się aby mimo tragedii dzieci i pracownicy szkoły czuli się bezpiecznie, by szkoła mogła spełniać swoją rolę. Zadanie było bardzo trudne. Nowe przepisy związane z rekrutacją i przyjęciem dzieci sześcioletnich do szkoły, przygotowania do sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego, rady pedagogiczne klasyfikacyjne, wywiadówki semestralne, spotkania z Radą Rodziców, remonty, to naprawdę olbrzymie wyzwanie dla każdego początkującego dyrektora. Bardzo mi pomogły w tym czasie Pani A.Pelc, D.Bojkowska i E.Petecka. Przeszliśmy ten trudny czas.

Szkoła w trakcie roku została częściowo odremontowana i zmodernizowana. Pan M.Lenartowicz i J.Bydłowski odmalowali 7 sal lekcyjnych i korytarz. Zmodernizowaliśmy sale dla 6 i 7 latków.

Dzięki inwestycji JST został wybudowany, tak długo oczekiwany łącznik między szkołą podstawową a budynkiem gimnazjum. Dzięki JST powstał także chodnik przy budynku SP, dzięki, któremu dzieci są bardziej bezpieczne.

Nauczyciele również należycie wypełnili swoje obowiązki. Odbyły się wszystkie planowane imprezy szkolne. Zapewniliśmy dzieciom także zajęcia pozalekcyjne. Uczestniczyliśmy w wielu projektach. Uczniowie przystąpili do sprawdzianów po klasie III i VI w SP i III gimnazjum. Dzieci z trzeciej klasy szkoły podstawowej, w sprawdzianie z kompetencji matematycznych osiągnęły wyniki wyższe niż średnia wyników w województwie, młodzież gimnazjalna z wszystkich egzaminów uzyskała wyższe wyniki od średnich powiatu głubczyckiego. Szkoła wspierała funkcje wychowawcze rodziny. Dzięki przeprowadzonej ankiecie poznaliśmy oczekiwania rodziców, braliśmy pod uwagę ich opinie, dostarczaliśmy rodzicom informacji o dzieciach, prowadziliśmy pedagogizację rodziców, uwzględniając ich oczekiwania, służyliśmy konsultacjami. Rodzice pomagali szkole w realizacji działań wychowawczych i organizacyjnych, kontaktowali się ze szkołą, służyli swoją wiedzą i umiejętnościami, pomagając przy organizowaniu wyjazdów i imprez szkolnych. Wiele osób i instytucji wspierało szkołę. Serdecznie wszystkim dziękujemy.

Tak minął rok szkolny 2013/2014. Na uroczystym zakończeniu zwyczajowo były gratulacje, podziękowania, dyplomy i nagrody. Po rozdaniu świadectw zaległa w szkole błoga i kojąca cisza. Dla uczniów rozpoczęły się oczekiwane wakacje. My jeszcze popracujemy, by zapewnić im, na miarę naszych możliwości jak najlepsze warunki w przyszłym roku szkolnym 2014/2015.

Alicja Alferowicz

Silni ludzie nie upokarzają słabszych… oni ich wspierają – Michael P.Watson