Pierwszaki w Zespole Gimnazjalno- Szkolnym

Pierwszaki w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Branicach.

Od września 2014r. wszystkie dzieci urodzone w 2007r. i te które urodziły się do końca czerwca 2008 roku zostały objęte obowiązkiem szkolnym. W ZGS w Branicach przygotowania do przyjęcia tych dzieci trwały cały rok szkolny 2013/2014. Pracownicy Szkoły i Gmina Branice bardzo się starali aby dostosować się do zmian ministerialnych i odpowiedzieć na potrzeby środowiska. Wspólnie zadbaliśmy o odpowiednie zaaranżowanie przestrzenne w szkole. Wszystkie klasy pierwsze, których w tym roku jest aż trzy (2 klasy z siedmiolatkami i 1 z sześciolatkami) mają umieszczone sale w innej części szkoły niż klasy dzieci starszych. Zmodernizowaliśmy w tym celu dawną salę świetlicy gimnazjalnej i pomieszczenia gospodarcze. Sale są przystosowane do potrzeb dzieci. Są w nich wydzielone dwie części. Pierwsza to edukacyjna z ławeczkami i krzesełkami dostosowanymi do wzrostu uczniów oraz szafkami, w których mogą zostawiać podręczniki i przybory szkolne. Druga część -rekreacyjna, przeznaczona jest do zabawy i odpoczynku. Klasy pierwsze mają osobne wejście do szkoły, szatnie i toalety. Został także zagospodarowany teren przy budynku szkoły, na którym powstał plac zabaw gdzie dzieci wesoło spędzają czas wolny od zajęć dydaktycznych.

Po lekcjach większość młodszych dzieci korzysta ze świetlicy, której godziny pracy dostosowaliśmy do potrzeb pracujących rodziców. Dzieci mogą korzystać również ze stołówki, która oferuje urozmaicone posiłki.

Zespół nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej bardzo starannie analizował ofertę podręcznikową wybierając ostatecznie rządowy podręcznik „Nasz elementarz".

Zmieniła się również organizacja pracy z uczniem młodszym. Nauczyciele przez cały czas przebywania uczniów w szkole są razem z nimi. Ich pracę wspiera również personel niepedagogiczny. W Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Branicach zostały także zorganizowane zajęcia pozalekcyjne.

Staramy się być otwarci na potrzeby dzieci, rodziców. Umożliwiliśmy rodzicom, organowi nadzoru pedagogicznego i organowi prowadzącemu szkołę monitorowania działań podejmowanych przez szkołę. Odbyły się spotkania informacyjne, zorganizowaliśmy „dni otwarte". Poprosiliśmy rodziców o ocenę naszych działań. Tym razem to my byliśmy oceniani. W skali 6 stopniowej otrzymaliśmy wynik powyżej 4,5. To bardzo wysoka ocena, jesteśmy z niej zadowoleni. Zapewniam, że nie spoczniemy na laurach. Nasze działania będziemy na miarę naszych możliwości tak organizować, by sprostać zadaniom jakie na szkołę nakłada państwo. Niezwykle istotne jest, aby opiekunowie dzieci na co dzień starali się z nami współpracować stwarzając dzieciom różnorodne okazje do nabywania kolejnych kompetencji w szkole. Współpraca wszystkich przyniesie efekt. Dzieci będą bezpieczne, osiągną zamierzone cele, będą szczęśliwe... a przecież właśnie tego wszyscy pragniemy.

Alicja Alferowicz