96. Rocznica Odzyskania Niepodległości

Dzień 10. listopada 2014 r. w Zespole Gimnazjalno–Szkolnym w Branicach przebiegł pod znakiem obchodów Święta Niepodległości.

Przed oficjalnymi uroczystościami odbyło się spotkanie uczniów z żołnierzami 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, którą reprezentowali starszy chorąży sztabowy Stanisław Gaweł oraz sierżant Adrian Hosala. W trakcie spotkania żołnierze zaprezentowali zadania i osiągnięcia Brygady podczas działań poza granicami kraju. Dzieci miały możliwość zobaczyć umundurowanie i podstawowe wyposażenie żołnierzy polskich, jakie są wykorzystywane w czasie misji wojskowych. Barwnie i w przystępny sposób, wykorzystując prezentację multimedialną oraz eksponaty przywiezione z misji, opowiadali o udziale polskich żołnierzy w misjach zagranicznych oraz o swoich przeżyciach i doświadczeniach. Dużą uwagę skupiono na przedstawieniu młodzieży zasad i reguł, którymi muszą kierować się żołnierze podczas kontaktów z miejscową ludnością. Zapoznano również uczniów z obyczajami panującymi w krajach muzułmańskich.

Akademia z okazji Święta Niepodległości. Rozpoczęła się od słów Marszałeka Józefa Piłsudskiego:

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".

Po wprowadzeniu sztandarów szkoły wszyscy zebrani odśpiewali hymn Polski. Następnie Pani Dyrektor A. Alferowicz i Pani Wicedyrektor A. Pelc przywitały uczniów, pracowników i zaproszonych gości: przedstawicieli władz samorządowych gminy Branice i Głubczyc, delegacje z opolskich jednostek wojskowych, członków organizacji kombatanckich oraz grup rekonstrukcyjnych z okolicznych miejscowości.

Pułkownik S. Szelka - Prezes Zarządu Okręgu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych wspominał dni II wojny światowej, przywołując zdarzenia, które historia postawiła przed Jego pokoleniem i ludzi, których walka, często okupiona cierpieniem i śmiercią za wolność ojczyzny, pozwala młodym ludziom żyć współcześnie z zupełnie innymi zadaniami patriotyzmu. Spotkanie z żołnierzami II wojny światowej, takimi jak Pułkownik Stefan Szelka, to żywe lekcje historii, niezapomniane dla nastolatków, pełne wiedzy, emocji i wzruszeń.

Pani Dyrektor, powiedziała że składając hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, powinniśmy pamiętać, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń. Nasza codzienna, sumienna i dobrze wykonywana praca oraz przyzwoite życie to patriotyzm XXI wieku.

W trakcie uroczystości uczniowie zaprezentowali pieśni i wiersze patriotyczne, które przygotowali pod opieką nauczycieli: Z. Majewskiej, K. Majewskiego, J. Misiurka, K. Pal, J. Dudek i P. Wiechy.

Akademia podobała się gościom, a płk S.Szelka pochwalił zapał i zaangażowanie występujących. Aby podkreślić ten szczególny dzień wszyscy zostali zaproszeni na wspaniałą grochówkę, którą przygotowały Panie kucharki.

Obchody związane ze Świętem Niepodległości to już drugie udane przedsięwzięcie zorganizowane we współpracy z Panem Krystianem Isańskim. Udowadnia ono młodzieży szkolnej, że „patriotyzm" to nie patetyczne, przestarzałe pojęcie, ale aktualna i ważna wartość.