Mikołajkowa wycieczka do teatru

W piątek, 5 grudnia 2014r., uczniowie klas IVa, b i Va pod opieką wychowawczyń, pań: Kingi Chuchli, Bogumiły Cykowskiej i Elżbiety Mańkiewicz, uczestniczyli w wycieczce szkolnej do opolskiego teatru, gdzie obejrzeli spektakl p.t.: „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa" będący adaptacją lektury szkolnej autorstwa C. S. Lewisa. Wcześniej dzieci przeczytały książkę, a na lekcjach j. polskiego zostały wprowadzone w świat tej fascynującej historii. Ponieważ większość z nich po raz pierwszy miała znaleźć się w prawdziwym teatrze, dowiedziały się również, jak powinny się tam kulturalnie zachowywać. I trzeba przyznać, że nie zawiodły! Poza tym wszyscy uczniowie stosownie się ubrali. Niektórzy założyli mikołajkowe czapki, inni zadbali o czerwone dodatki.

„Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa" to jedna z największych realizacji w historii Teatru im. J. Kochanowskiego, więc nic dziwnego, że przedstawienie wywarło na uczniach duże wrażenie. Już pierwsza scena, w której pojawiła się monumentalna postać Białej Czarownicy w otoczeniu dworu, wzbudziła zachwyt. Młodzi widzowie mieli także okazję zobaczyć możliwości współczesnego teatru. Okazało się na przykład, że scena może się obracać, podnosić i zapadać w różnych miejscach, a odpowiednio opuszczane kurtyny i obrazy wyświetlane na nich techniką wideo mogą zastąpić dekoracje, tworząc coraz to nowe, fantastyczne przestrzenie. Dodatkowych wrażeń dostarczyły sceny kaskaderskie i batalistyczne, efekty akustyczne, wspaniałe kostiumy oraz przepiękna, budująca nastrój muzyka. Nie na darmo w każdy spektakl zaangażowane są aż 42 osoby. Tego nie da się opowiedzieć! To po prostu trzeba zobaczyć!

Chociaż widowisko trwało 2 godziny, na pewno nikogo nie znudziło. Uczniowie jeszcze po wyjściu z teatru dzielili się wrażeniami. A w autokarze czekała na nich słodka niespodzianka: podobnie jak jeden z bohaterów baśni zostali poczęstowani przez wychowawczynie ptasim mleczkiem. Edmundowi te słodycze od Białej Czarownicy zaszkodziły, a czwartoklasistom i piątoklasistom – wręcz przeciwnie. Chyba właśnie dzięki mocy tych czekoladek autokar już do samych Branic rozbrzmiewał mikołajkowymi piosenkami, śpiewanymi pod kierunkiem pani Kingi Chuchli.

O widowisku jeszcze przez jakiś czas będą przypominać uczniom nie tylko lekcje poświęcone lekturze, ale również trzy plakaty teatralne, które zostaną wyeksponowane w klasopracowni j.polskiego.

Elżbieta Mańkiewicz
Organizatorka wycieczki