Apetyt na czytanie

Apetyt na czytanie

Kiedy w maju 2015 roku przenosiliśmy w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym bibliotekę do nowej sali, już wtedy wiedziałem, że trzeba wykorzystać miejsce również przed nią. Tydzień Bibliotek był ku temu bardzo dobrą okazją. Nieco przesunięty w czasie okazał się bardzo ciekawym cyklem spotkań bo od wtorku 31 maja do 4 czerwca można było usłyszeć w „Cafe Poezja", specjalnie przygotowanym miejscu artystycznych spotkań, recytacje wierszy.

Pierwsi wystąpili artyści, którzy są bardzo wrażliwi na emocje związane z wyjściem na scenę i przedstawieniem swojej prezentacji. Dzieci ze szkoły podstawowej, bo o nich mowa, mogły się zaprezentować swoim rodzicom i przyjaciołom w wesołych wierszach. Natomiast w czwartek 2 czerwca młodzież gimnazjalna „wzięła się za bary" z poezją współczesną. Każdy wykonawca otrzymał bilety, które był zaproszeniem na dany wieczór. W środę z okazji dnia dziecka w Wiejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, w której udział jako czytający wykonawcy literatury dziecięcej wzięli: Marzena Barszczewska, s. Agnieszka Plasło, Zenobia Majewska, Sebastian i Justyna Baca, ks. Jarosław Dąbrowski, którym bardzo chciałbym podziękować.

W roku Henryka Sienkiewicza nie można było zapomnieć o tym znakomitym pisarzu, więc w piątkowy wieczór 3 czerwca zaproszenie płynęło do wszystkich, którym na sercu leży dbałość o polską historię opisaną w „Trylogii", „Krzyżakach" i innych książkach naszego noblisty. Każdy mógł wsłuchać się w czytane fragmenty lub sam zaprezentować swój ulubiony fragment prozy Sienkiewicza.

W ramach Tygodnia Bibliotek uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na ogólnopolską akcję Noc w Bibliotece. Podczas nocy z 3 na 4 czerwca mieliśmy kilka sympatycznych spotkań. Jako pierwsi odwiedzili nas przedszkolacy, którzy także uczestniczyli w swojej nocy bibliotek, po czym nastąpiło spotkanie przy kolacyjnej pizzy wspólnie z przedszkolakami (podziękowania dla sponsora :) , było pysznie) a na zakończenie młodzież zorganizowała heppening pod nazwą „Po nitce do kłębka", podczas którego każdy uczeń gimnazjum mógł napisać, z czego jest dumny i jaką książkę chciałby mieć w swojej szkolnej bibliotece. Mam nadzieję, że tydzień spędzony na wyszukiwaniu wierszy, informacji, fragmentów prozy a nawet na parzeniu dobrej kawy w bibliotece przez sporą grupę dzieci i młodzieży wzbudzi w nich „Apetyt na czytanie"

 

Bibliotekarz

Piotr Wiecha

 

 
Copyright © 2006-2014 ZGS Branice