Wizyta w Hanowerze

Głównym celem wyjazdu naszych nauczycieli było spotkanie z przedstawicielami szkół partnerskich z zachodniej Europy, które wraz Gimnazjum Branice przystapiły do programu edukacyjnego SOCRATES-Comenius 1 - "Is Europe suffocating from the waste of prosperity?" (Czy Europa zadławi się śmieciach dobrobytu" . Przystąpienie do Europejskiego Projektu Edukacyjnego poprzedziły liczne znajomości oraz kontakty nauczycieli ze swoimi partnerami z zachodu.

Do Europeksjiego Programu Edukacyjnego przystąpiły cztery szkoły partnerskie:

1. IGS HANNOVER MUHLENBERG, Niemcy
  2. ESCOLA BASICA 2,3 DO ALGOZ, Portugalia
  3. I.E.S. PINTOR RAFAEL REQUENA CAUDETE. Hiszpania

Umowa akcesyjna, którą podpisaliśmy w Hanowerze, stworzyła dużą szansę wzajemnego poznania się, poprawy znajomości języków obcych, kultur, stylu życia ale przede wszystkim przyczyni się do wzajemnego wzmocnienia świadoomości europejskiej. Przygotuje nauczycieli oraz uczniów do wzajemnej współpracy.

Spotkanie partnerów słuzyło lepszemu poznaniu siebie, swoich szkół oraz innych metod i mozliwości pracy. Młodzież bedzie miała okazję prowadzić korespondencję ze swoimi rówieśnikami z zagranicy, nauczyciele wymieniać własne doświadczenia pedagogiczne, włącznie z prowadzeniem zajęć lekcyjnych w szkołach partnerskich.

Europejski Projekt Edukacyjny zakłada współpracę nauczycieli róóżnych przedmiotów, otwartość i życzliwość dla nowych pomysłów i projektów.

W trakcie pobytu w Hanowerze nauczyciele zostali przeszkoleni i poinformowani z zakresu mającej odbyć się w przyszłym roku w Hanowerze światowej wystawy EXPO 2000w dziedzinie najnowszej techniki, kultury oraz nauki. Wszystkie szkoły partnerskie otrzymały oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w czasie trwania EXPO 2000.