W Akademii Pana Kleksa

Czytanie lektur może być zmorą dzieci i młodzieży. Może, ale nie musi. Zadaniem polonisty jest, aby – jeśli nie dla wszystkich, to przynajmniej dla większości uczniów – stało się fascynującą przygodą. Służą temu niebanalne, dostosowane do preferencji sensorycznych uczniów, nowoczesne lekcje.

Ale nawet najlepsza lekcja z użyciem nowoczesnych metod i z wykorzystaniem multimediów nie pozwoli przeżyć lektury tak intensywne, jak w przypadku kontaktu z żywą sztuką wystawianą na deskach teatru. Tam historia literacka staje się bowiem prawdziwym życiem, dziejącym się „tu i teraz”.

7 marca br. 51 uczniów naszej szkoły (kl. IVa,b,c i Vb) wzięło udział w znakomitym spektaklu „Akademia Pana Kleksa” w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Nieśmiertelna baśń Jana Brzechwy przybrała formę dynamicznego, multimedialnego, lalkowego spektaklu muzycznego wyreżyserowanego przez Jacka Gęburę.
Uczestnicy tego znakomitego wydarzenia teatralnego razem z chłopcami, uczniami Akademii, weszli w świat Pana Kleksa, przeżyli lekcję kleksografii i leczenia chorych sprzętów, przypomnieli sobie historie Szpaka Mateusza oraz tajemniczego chińskiego mędrca, doktora Paj – Chi – Wo, polecieli z Adasiem Niezgódką do Psiego Raju. A wszystko to za sprawą teatralnej magii i fantazji artystów.

Z całą pewnością ogrom emocji, który towarzyszył młodym widzom, sprawi, że lektura „Akademia Pana Kleksa” na zawsze pozostanie w ich pamięci.

Urszula Sipel-Wiecha